Additional information
| Weight | 0.01 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.5 × 6 × 0.1 in |
| E1 SKU | 144579_EA |
| Retail Description | Sklar® Suture Scissors |
| Invoice description | SCISSOR, SUTURE SPENCER DEL BLUNT/BLUNT 3 1/2" |
| Manufacturer Name | Sklar |
| Manufacturer Number | 22-2835 |
| Application | Suture Scissors |
| Brand or Series | Sklar® |
| Handle Type | Finger Ring Handle |
| Length | 3-1/2 Inch Length |
| Material | Stainless Steel |
| QTY Per Sell | 1 |
| Sterility | NonSterile |
| Tip Type | Blunt Tip / Blunt Tip |
| Blade Type | Straight |
| Grade | OR Grade |
| Style | Spencer |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | Germany |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |



Reviews
There are no reviews yet.