Additional information
| Weight | 10.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.4 × 20.6 × 17.4 in |
| E1 SKU | 485127_CS |
| Invoice description | APPLICATOR, CTN TIP 5/16" (50/BG 10BG/BX 10BX/CS) |
| Manufacturer Name | Puritan Medical Products |
| Manufacturer Number | 806-WCXL |
| Application | Swabstick |
| Brand or Series | Puritan® |
| Length | 6 Inch |
| QTY Per Sell | 100 |
| Shaft Material | Wood Shaft |
| Sterility | NonSterile |
| Tip Material | Cotton Tip |
| Tip Type | Single End Extra Large Tip |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | United States |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | Yes |










Reviews
There are no reviews yet.