Additional information
| Weight | 0.22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.8 × 3.6 × 1.7 in |
| E1 SKU | 482112_EA |
| Retail Description | Fisherbrand™ Traceable® Digital Thermometer / Hygrometer, 32° to 122° F |
| Invoice description | TIMER&THERMOMETER, W/MEMORY FSHSCI |
| Manufacturer Name | PANTek Technologies LLC |
| Manufacturer Number | 66624 |
| Application | Thermometer / Clock / Humidity Monitor |
| Brand or Series | Fisherbrand™ Traceable® |
| Accuracy | ± 1°C, ± 8% RH |
| Display Specifications | Triple Display |
| Display Type | LCD Display |
| For Use With | For Incubators, Storerooms, Drying Chambers, Hoods, Cleanrooms and General Lab Applications |
| Measuring Scale | Fahrenheit / Celsius |
| Mounting Type | Flip-out Stand / Wall Mount |
| Power Source | Battery Operated |
| Probe Type | Internal Sensor |
| QTY Per Sell | 1 |
| Temperature Range | 32° to 122°F (0° to 50°C) |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| UPC | 24106662401 |
| Country of Origin | China |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |

Reviews
There are no reviews yet.