Description
- Four-layer dressing absorbs and channels exudate away from the wound bed and allows you to track exudate progress without disturbing the wound
- Designed to stay on and conform
- 4 x 4 inches
| Weight | 0.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6 × 5.1 × 0.01 in |
| E1 SKU | 1195997_EA |
| Retail Description | Mepilex® Border Flex Lite Silicone Foam Dressing, 4 x 4 Inch |
| Invoice description | DRESSING, BORDER FLEX LITE 4"X4" (5/BX 10BX/CS) |
| Manufacturer Name | Molnlycke |
| Manufacturer Number | 581300 |
| Application | Thin Foam Dressing |
| Brand or Series | Mepilex® Border Flex Lite |
| Adhesive Type | Silicone Adhesive |
| Backing Material | Film Backing |
| Color | Tan |
| Dimensions | 4 X 4 Inch |
| Length | Up to 4 Inch Length |
| Material | Foam |
| QTY Per Sell | 1 |
| Shape | Square |
| Sterility | Sterile |
| Legend Code | No |
| Velocity | Fast Selling |
| Country of Origin | Finland |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.