Description
- Vapor-permeable outer film to provide an occlusive moist environment
- 2 x 8 inches
| Weight | 0.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.25 × 4.25 × 1.25 in |
| E1 SKU | 207714_BX |
| Retail Description | DuoDerm® Extra Thin Hydrocolloid Dressing, 2 x 8 Inch |
| Invoice description | DRESSING, DUODERM CGF STR 2"X8" (10/BX) |
| Manufacturer Name | ConvaTec |
| Manufacturer Number | 187961 |
| Application | Thin Hydrocolloid Dressing |
| Brand or Series | DuoDERM® Extra Thin |
| Backing Material | Film Backing |
| Color | Beige |
| Dimensions | 2 X 8 Inch |
| Length | 5 to 12 Inch Length |
| Material | Hydrocolloid |
| QTY Per Sell | 10 |
| Shape | Rectangle |
| Sterility | Sterile |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Nonstock |
| UPC | 768455102822 |
| Country of Origin | Dominican Republic |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | Yes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.