Description
- Two piece adjustable design
- Secure tabs limit movement of the tracheostomy tube reducing accidental decannulation
- Fastener tabs quickly and easily attach to the tracheostomy tube
| Weight | 0.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9 × 4 × 2.1 in |
| E1 SKU | 520222_BX |
| Retail Description | Marpac Tracheostomy Collar |
| Invoice description | COLLAR-HOLDER, TRACH TUBE ADLT2-PC 19" (10/BX) |
| Manufacturer Name | Marpac |
| Manufacturer Number | 204D |
| Application | Tracheostomy Tube Holder |
| Color | White |
| Dimensions | 19 Inch |
| Fastening Type | 2-Piece Ties |
| For Use With | Tracheostomy Tubes |
| Material | Cotton |
| QTY Per Sell | 10 |
| Type | Adjustable |
| Usage | Single Patient Use |
| User | Adult |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Medium Selling |
| Country of Origin | United States |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.