Description
- 5½ Inch length
- Medical grade stainless steel
- Black handle with blunt/blunt tip
| Weight | 0.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.5 × 0.87 × 0.87 in |
| E1 SKU | 1089418_EA |
| Retail Description | McKesson Medicut™ Trauma Shears, Black |
| Invoice description | SCISSOR, BLK MEDICUT 5 1/2" (10/CS) MINI |
| Manufacturer Name | McKesson Brand |
| Manufacturer Number | 321BKMM |
| Application | Trauma Shears |
| Brand or Series | McKesson Medicut™ |
| Handle Type | Finger Ring Handle |
| Latex Free Indicator | Not Made with Natural Rubber Latex |
| Length | 5-1/2 Inch Length |
| Material | Stainless Steel |
| QTY Per Sell | 1 |
| Tip Type | Blunt Tip / Blunt Tip |
| Grade | Medical Grade |
| Style | Black |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| UPC | 612479232730 |
| GTIN | 10612479232737 |
| Country of Origin | China |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.