Additional information
| Weight | 0.15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 4 × 0.5 in |
| E1 SKU | 1078271_EA |
| Retail Description | McKesson Medicut™ Trauma Shears |
| Invoice description | SHEAR, TRAUMA MEDICUT BLUNT TIP BLU 7 1/4" |
| Manufacturer Name | McKesson Brand |
| Manufacturer Number | 320BMM |
| Application | Trauma Shears |
| Brand or Series | McKesson Medicut™ |
| Handle Type | Finger Ring Handle |
| Latex Free Indicator | Not Made with Natural Rubber Latex |
| Length | 7-1/4 Inch Length |
| Material | Stainless Steel |
| QTY Per Sell | 1 |
| Tip Type | Blunt Tip / Blunt Tip |
| Grade | Medical Grade |
| Style | Blue |
| Legend Code | No |
| Velocity | Medium Selling |
| UPC | 612479232556 |
| GTIN | 10612479232553 |
| Country of Origin | China |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |





Reviews
There are no reviews yet.