Description
- Polypropylene tubing connector fits tubes between 3/16 and 9/16-inch
- One case contains 100 individually packed tubing connectors
| Weight | 2.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.2 × 13.2 × 4.8 in |
| E1 SKU | 166173_CS |
| Retail Description | Argyle™ Sterile Polyethylene Five-in-One Barbed Surgical Suction Tubing Connector, 0.188 – 0.563 Inch |
| Invoice description | CONNECTOR, TUBING STR 3/16X9/16" (100/CS) KENDAL |
| Manufacturer Name | Cardinal |
| Manufacturer Number | 8888271502 |
| Application | Tubing Connector |
| Brand or Series | Argyle™ |
| QTY Per Sell | 100 |
| California Prop 65 | Yes |
| Prop 65 Warning | WARNING: Cancer and Reproductive Harm – http://www.P65Warnings.ca.gov |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| GTIN | 20884527007605 |
| Country of Origin | Mexico |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | Yes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.