Description
- 300-lb weight capacity
- Lightweight, high strength aluminum
- 1-inch height adjustments on center tube for fast, precise fitting
- Double push-button adjustments
- Push-button indicator ring
- Fitting chart included
| Weight | 2.45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 6 × 2.25 in |
| E1 SKU | 1000428_PR |
| Retail Description | Push Button Underarm Crutches for Children, 4'6" – 5'2" |
| Manufacturer Name | S2S Global |
| Manufacturer Number | 7702 |
| Application | Underarm Crutches |
| Crutch Height | 37 to 45 Inch Crutch Height |
| Frame Diameter | 1 Inch Frame Diameter |
| Frame Material | Aluminum Frame |
| QTY Per Sell | 1 |
| User | Youth |
| User Height | 4 Foot 6 Inch to 5 Foot 2 Inch User Height |
| Weight Capacity | 300 lbs. Weight Capacity |
| Height Adjustment | Push Button |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | Unknown |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | Yes |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.