Additional information
| Weight | 0.55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.7 × 7.4 × 2.4 in |
| E1 SKU | 450484_BX |
| Retail Description | Assura® One-Piece Drainable Transparent Urostomy Pouch, 8½ Inch Length, 1/2 to 1½ Inch Stoma |
| Invoice description | POUCH, UROSTOMY 1PC PED 6" (10/BX) |
| Manufacturer Name | Coloplast |
| Manufacturer Number | 8009 |
| Application | Urostomy Pouch |
| Brand or Series | Assura® |
| Barrier Style | Flat, Trim to Fit |
| Color | Transparent |
| Drain Type | Drainable |
| Length | 8-1/2 Inch Length |
| QTY Per Sell | 10 |
| Sterility | NonSterile |
| Stoma Opening Size | 1/2 to 1-1/2 Inch Stoma |
| System Type | One-Piece System |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | Hungary |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | Yes |


Reviews
There are no reviews yet.