Description
- Made with Axelgaard’s patented multi-layer MultiStick® hydrogel, ValuTrode electrodes are known for their durability and multiple applications to the skin
- 2-inch diameter
| Weight | 0.46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.5 × 5.5 × 1 in |
| E1 SKU | 916650_CS |
| Retail Description | ValuTrode® Cloth Neurostimulation Electrode, 2-inch Diameter |
| Invoice description | ELECTRODE, TENS CLOTH RND 2" (4/PK 10PK/CS) |
| Manufacturer Name | Axelgaard Manufacturing |
| Manufacturer Number | CF5000 |
| Application | Electrotherapy Electrode |
| Brand or Series | ValuTrode® Cloth |
| Adhesive Type | Self-Adhesive |
| Color | White |
| Dimensions | 2 Inch Diameter |
| For Use With | For TENS, NMES, and FES Units |
| Material | Cloth / Gel |
| QTY Per Sell | 10 |
| Shape | Round |
| Usage | Reusable |
| Target Area | General Use |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.