Description
- Made with Axelgaard’s patented multi-layer MultiStick® hydrogel, ValuTrode electrodes are known for their durability and multiple applications to the skin
- 2.75-inch diameter
| Weight | 0.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.1 × 8 × 2.6 in |
| E1 SKU | 916701_CS |
| Retail Description | ValuTrode® Neurostimulation Electrode, 2-3/4 Inch |
| Invoice description | ELECTRODE, TENS RND CARBON FILM 2.75" (4/PK 10PK/C |
| Manufacturer Name | Axelgaard Manufacturing |
| Manufacturer Number | CF7000 |
| Application | Electrotherapy Electrode |
| Brand or Series | ValuTrode® Cloth |
| Adhesive Type | Self-Adhesive |
| Color | White |
| Dimensions | 2-3/4 Inch Diameter |
| For Use With | For TENS, NMES, and FES Units |
| Material | Cloth / Gel |
| QTY Per Sell | 10 |
| Shape | Round |
| Usage | Reusable |
| Target Area | General Use |
| Legend Code | No |
| Velocity | Nonstock |
| UPC | 856817005024 |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | Yes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.