Additional information
| Weight | 12.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.4 × 12.95 × 6 in |
| E1 SKU | 514000_BX |
| Retail Description | Verify™ SixCess™ Sterilizer Monitoring Service Challenge Pack |
| Invoice description | TEST KIT, VERIFY BOWIE INTEGRATOR CHALLENGE PK (20/BX) |
| Manufacturer Name | Steris |
| Manufacturer Number | LCC003 |
| Application | Sterilization Indicator Challenge Pack |
| Brand or Series | Verify® SixCess™ |
| QTY Per Sell | 20 |
| Temperature Range | 270°F (132°C) |
| Class | Class 6 |
| Indicator Change | Yellow to Blue-Purple |
| Sterilization Compatibility | Steam |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| GTIN | 10724995088955 |
| Country of Origin | United States |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | Yes |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |











Reviews
There are no reviews yet.