Additional information
| Weight | 1.78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4 × 10.3 × 6.3 in |
| E1 SKU | 1185901_CS |
| Invoice description | DRESSING, SIL CONTACT LAYER STR 4"X7" (10/BX 5BX/CS) |
| Manufacturer Name | Cardinal |
| Manufacturer Number | SCL47 |
| Application | Wound Contact Layer Dressing |
| Brand or Series | Cardinal Health™ |
| Dimensions | 4 X 7 Inch |
| Length | 5 to 12 Inch Length |
| Material | Silicone / Mesh |
| QTY Per Sell | 50 |
| Shape | Rectangle |
| Sterility | Sterile |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | China |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |













Reviews
There are no reviews yet.