Additional information
| Weight | 5.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 18 × 6.25 in |
| E1 SKU | 1185902_CS |
| Invoice description | DRESSING, SIL CONTACT LAYER STR 8"X12" (5/BX 5BX/CS) |
| Manufacturer Name | Cardinal |
| Manufacturer Number | SCL812 |
| Application | Wound Contact Layer Dressing |
| Brand or Series | Cardinal Health™ |
| Dimensions | 8 X 12 Inch |
| Length | 5 to 12 Inch Length |
| Material | Silicone / Mesh |
| QTY Per Sell | 25 |
| Shape | Rectangle |
| Sterility | Sterile |
| Legend Code | No |
| Velocity | Phase Out |
| Country of Origin | China |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | Yes |











Reviews
There are no reviews yet.