Additional information
| Weight | 0.74 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 10.5 × 7.5 in |
| E1 SKU | 761757_EA |
| Retail Description | Face-Fit Face Shield |
| Manufacturer Name | Fisher Scientific |
| Manufacturer Number | 1798116A |
| Application | Wraparound Face Shield |
| Brand or Series | Oberon™ Face-Fit™ |
| Color | Clear Shield / Blue Headband |
| Dimensions | 8 Inch Length |
| Fastening Type | Ratchet Headgear |
| QTY Per Sell | 1 |
| Size | One Size Fits Most |
| Sterility | NonSterile |
| Type | Chemical Resistant |
| Usage | Reusable |
| Lens Tint | Clear Tint |
| Style | Full Length |
| Legend Code | No |
| Velocity | Nonstock |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | Yes |







Reviews
There are no reviews yet.