Additional information
| Weight | 0.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.4 × 4.2 × 2.2 in |
| E1 SKU | 569019_EA |
| Retail Description | AirCast® A2™ Right Wrist Brace With Thumb Spica, Medium |
| Invoice description | WRIST BRACE, A2 W/THUMB SPICA RT MED |
| Manufacturer Name | DJO |
| Manufacturer Number | 05WTMR |
| Application | Wrist Brace with Thumb Spica |
| Brand or Series | AirCast® A2™ |
| Color | Black |
| Dimensions | 6-1/8 to 7-3/4 Inch Wrist Circumference |
| Fastening Type | D-Ring / Hook and Loop Strap Closure |
| Material | Aluminum / Foam / Nylon |
| QTY Per Sell | 1 |
| Size | Medium |
| Usage | Single Patient Use |
| User | Adult |
| Target Area | Right Hand |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| GTIN | 888912001229 |
| Country of Origin | China |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |





Reviews
There are no reviews yet.