Additional information
| Weight | 0.38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11 × 4 × 2 in |
| E1 SKU | 442323_EA |
| Retail Description | Premier® Right Hand Wrist Brace with Thumb Spica, Small |
| Invoice description | WRIST BRACE, PREMIER W/THUMB SPICA RT SM 8" |
| Manufacturer Name | Bird & Cronin |
| Manufacturer Number | 8144562 |
| Application | Wrist Brace with Thumb Spica |
| Brand or Series | Premier® |
| Color | Black |
| Dimensions | 6-1/2 to 7-1/4 Inch Wrist Circumference |
| Fastening Type | D-Ring / Hook and Loop Strap Closure |
| Length | 8 Inch Length |
| Material | Aluminium / Foam / Nylon / Plastic / Polyester |
| QTY Per Sell | 1 |
| Size | Small |
| Usage | Single Patient Use |
| User | Adult |
| Target Area | Right Hand |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| GTIN | 610570065349 |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |

Reviews
There are no reviews yet.