Additional information
| Weight | 0.31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.75 × 4 × 2.25 in |
| E1 SKU | 1212510_EA |
| Retail Description | Actimove® Professional Line Right Wrist Splint, Medium |
| Invoice description | SPLINT, WRIST ACM RT BLK MED 8" |
| Manufacturer Name | BSN Medical |
| Manufacturer Number | 7571752 |
| Application | Wrist Splint |
| Brand or Series | Actimove® Professional Line |
| Color | Black |
| Dimensions | 6-1/2 to 7-1/2 Inch Wrist Circumference |
| Fastening Type | Pull-On / D-Ring / Hook and Loop Strap Closure |
| Length | 8 Inch Length |
| Material | Foam / Neoprene / Nylon / Polyester / Polyurethane / Spandex |
| QTY Per Sell | 1 |
| Size | Medium |
| Usage | Single Patient Use |
| User | Adult |
| Target Area | Right Wrist |
| Legend Code | No |
| Velocity | Nonstock |
| Country of Origin | Mexico |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | Yes |


Reviews
There are no reviews yet.