Additional information
| Weight | 0.15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 4.5 × 1.3 in |
| E1 SKU | 809700_EA |
| Invoice description | WRIST SUPPORT, AMBIDEXTROUS PROFLEX 670 W/STRAP MED |
| Manufacturer Name | Ergodyne |
| Manufacturer Number | 16613 |
| Application | Wrist Support |
| Brand or Series | ProFlex® 670 Ambidextrous |
| Color | Black |
| Dimensions | 6 to 7 Inch Wrist Circumference |
| Fastening Type | Pull-On / Hook and Loop Strap Closure |
| Material | Neoprene |
| QTY Per Sell | 1 |
| Size | Medium |
| Usage | Single Patient Use |
| User | Adult |
| Style | Single Strap |
| Target Area | Left or Right Hand |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | China |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |




Reviews
There are no reviews yet.