Additional information
| Weight | 0.87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.4 × 7.7 × 2.8 in |
| E1 SKU | 874723_EA |
| Retail Description | Diagnostix™ Aneroid Sphygmomanometer |
| Invoice description | SPHYG, PALM LF RBLU ADLT |
| Manufacturer Name | American Diagnostic Corp |
| Manufacturer Number | 703-11ARB |
| Application | Aneroid Sphygmomanometer Unit |
| Brand or Series | Diagnostix™703 Series |
| Bladder Material | Not made with natural rubber latex |
| Circumference | 23 – 40 cm |
| Color | Royal Blue |
| Cuff Material | Nylon Cuff |
| Display Type | Dial Display |
| Latex Free Indicator | Not Made with Natural Rubber Latex |
| Number of Tubes | 1-Tube |
| Power Source | Manual Inflation |
| QTY Per Sell | 1 |
| Size | Adult Cuff |
| Usage | Reusable |
| User | Adult |
| Style | Palm Aneroid |
| Target Area | Arm |
| Legend Code | No |
| Velocity | Nonstock |
| UPC | 634782065768 |
| Country of Origin | China |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | Yes |









Reviews
There are no reviews yet.