Additional information
| Weight | 0.44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.5 × 4.5 × 1.75 in |
| E1 SKU | 1192075_BX |
| Invoice description | BINDER, ABDOMINAL 3PANEL 9" WD46"-62" (1/BX) |
| Manufacturer Name | Dale Medical Products |
| Manufacturer Number | 411 |
| Application | Abdominal Binder |
| Brand or Series | Dale® |
| Color | White |
| Dimensions | 46 to 62 Inch Waist Circumference |
| Fastening Type | Hook and Loop Closure |
| Gender | Unisex |
| Material | Elastic / EasyGrip™ Strip |
| QTY Per Sell | 1 |
| Type | 3-Panel |
| User | Adult |
| Style | Drain Fasteners |
| Target Area | Abdomen |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| GTIN | 817612020377 |
| Country of Origin | United States |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |





Reviews
There are no reviews yet.