Additional information
| Weight | 0.66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.62 × 7.37 × 2.75 in |
| E1 SKU | 1245142_BX |
| Invoice description | WAFER, OSTOMY 2PC STD TAPE COLLAR BGE 57MM 2 1/4" (10/BX) |
| Manufacturer Name | Safe N Simple |
| Manufacturer Number | SNS7305214 |
| Application | Ostomy Barrier |
| Brand or Series | Safe n Simple™ |
| Adhesive Type | Flexible Tape |
| Barrier Shape | Square Shape |
| Barrier Type | Trim to Fit, Standard Wear |
| Color | Beige |
| Dimensions | 5 X 5 Inch |
| Flange Size | 57 mm Flange |
| Opening Size | Up to 1-3/4 Inch Opening |
| QTY Per Sell | 10 |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| GTIN | 810040132490 |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |









Reviews
There are no reviews yet.