Additional information
| Weight | 0.55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.6 × 4.8 × 2.4 in |
| E1 SKU | 348283_BX |
| Retail Description | Assura® Colostomy Barrier With ¾-1¼ Inch Stoma |
| Invoice description | FLANGE, SKIN BARRIER W/BELT LOOP (5/BX) |
| Manufacturer Name | Coloplast |
| Manufacturer Number | 12716 |
| Application | Ostomy Barrier |
| Brand or Series | Assura® |
| Adhesive Type | Pectin Based Adhesive |
| Barrier Material | Synthetic Resin |
| Barrier Shape | Deep Convex Shape |
| Barrier Type | Trim to Fit, Standard Wear |
| Color | Beige |
| Flange Size | 50 mm Flange |
| Opening Size | 3/4 to 1-1/4 Inch Opening |
| QTY Per Sell | 5 |
| System Match | Red Code System |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Nonstock |
| UPC | 762123020982 |
| Country of Origin | Hungary |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | Yes |









Reviews
There are no reviews yet.