Additional information
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.5 × 7.5 × 24.5 in |
| E1 SKU | 1205409_CS |
| Retail Description | McKesson Blue Four-Wheel Rollator, 33 to 38 Inch Handle Height |
| Invoice description | ROLLATOR, LT-WT FLDING ALUM W/7.5" WHEELS BLU 300LB (1/CS) |
| Manufacturer Name | McKesson Brand |
| Manufacturer Number | 146-R728BL |
| Application | 4 Wheel Rollator |
| Brand or Series | McKesson |
| Base Depth | 28 Inch Base Depth |
| Base Width | 24 Inch Base Width |
| Color | Blue |
| Frame Diameter | 1 Inch Frame Diameter |
| Frame Material | Aluminum Frame |
| Handle Height | 33 to 38 Inch Handle Height |
| Inside Grip Width | 17 Inch Inside Grip Width |
| Product Weight | 16.7 lbs. Product Weight |
| QTY Per Sell | 1 |
| Seat Height | 23 Inch Seat Height |
| Seat Width | 14 Inch Seat Width |
| Type | Adjustable Height |
| User | Adult |
| Weight Capacity | 300 lbs. Weight Capacity |
| Wheel Type | 7-1/2 Inch Casters |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Slow Selling |
| UPC | 612479261716 |
| Country of Origin | Unknown |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |



Reviews
There are no reviews yet.