Additional information
| Weight | 0.36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.4 × 4.2 × 2.4 in |
| E1 SKU | 302628_EA |
| Retail Description | ProCare® 3-Panel Abdominal Support, One Size Fits 45 – 62 Inch Waists, 9-Inch Height |
| Invoice description | BINDER, 3PANEL 9" 45"-62" UNIV |
| Manufacturer Name | DJO |
| Manufacturer Number | 79-89071 |
| Application | Abdominal Binder |
| Brand or Series | ProCare® Premium |
| Color | White |
| Dimensions | 45 to 62 Inch Waist Circumference |
| Fastening Type | Hook and Loop Closure |
| Gender | Unisex |
| Material | Cotton / Elastic |
| QTY Per Sell | 1 |
| Size | One Size Fits Most |
| Type | 3-Panel |
| User | Adult |
| Target Area | Abdomen |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Medium Selling |
| GTIN | 888912009812 |
| Country of Origin | China |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |



Reviews
There are no reviews yet.