Description
- Designed to have excellent wet tensile strength and are easily removed or irrigated from the wound bed
- Easy to remove from wound
- Highly absorbent and conform to the shape of a wound
- Facilitates autolytic debridement
- Gel forming property
| Weight | 0.01 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.9 × 3.3 × 0.1 in |
| E1 SKU | 938550_EA |
| Retail Description | Simpurity™ Alginate Dressing, 2 x 2 Inch |
| Invoice description | PAD, ALGINATE WOUND DRESSING 2"X2" (10/BX 16BX/CS |
| Manufacturer Name | Safe N Simple |
| Manufacturer Number | SNS50702 |
| Application | Alginate Dressing |
| Brand or Series | Simpurity™ |
| Color | White |
| Dimensions | 2 X 2 Inch |
| Length | Up to 4 Inch Length |
| Material | Calcium Alginate |
| QTY Per Sell | 1 |
| Shape | Square |
| Sterility | Sterile |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | China |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | Yes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.