Additional information
| Weight | 0.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.75 × 0.6 × 0.2 in |
| E1 SKU | 1241589_EA |
| Invoice description | DRESSING, WOUND CALCIUM ALGINATE 4"X5" (10/BX) |
| Manufacturer Name | Hartmann |
| Manufacturer Number | 49240001 |
| Application | Alginate Dressing |
| Brand or Series | Sorbalgon® |
| Color | White |
| Dimensions | 4 X 5 Inch |
| Length | 5 to 12 Inch Length |
| Material | Calcium Alginate / Polysorbate |
| QTY Per Sell | 1 |
| Shape | Rectangle |
| Sterility | Sterile |
| Legend Code | No |
| Velocity | Phase Out |
| GTIN | 4052199642093 |
| Country of Origin | China |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |














Reviews
There are no reviews yet.