Additional information
| Weight | 1.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.8 × 6.4 × 3 in |
| E1 SKU | 866539_EA |
| Retail Description | Prestige Medical Blood Pressure Cuff |
| Invoice description | CUFF, BP ADLT NYLON LF |
| Manufacturer Name | Prestige Medical |
| Manufacturer Number | 79-BLK |
| Application | Aneroid Sphygmomanometer Unit |
| Circumference | 25 to 40 cm |
| Color | Black |
| Cuff Material | Nylon Cuff |
| Display Type | Dial Display |
| Number of Tubes | 2-Tubes |
| Power Source | Manual Inflation |
| QTY Per Sell | 1 |
| Size | Adult Cuff |
| Usage | Reusable |
| User | Adult |
| Style | Palm Aneroid |
| Target Area | Arm |
| Legend Code | No |
| Velocity | Phase Out |
| Country of Origin | China |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |



Reviews
There are no reviews yet.