Additional information
| Weight | 0.96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.9 × 4.2 × 2.6 in |
| E1 SKU | 268594_EA |
| Retail Description | Precision™ Aneroid Sphygmomanometer, Pocket Size |
| Invoice description | SPHYG, ANEROID NYLN BLU ADLT |
| Manufacturer Name | Mabis Healthcare |
| Manufacturer Number | 01-140-011 |
| Application | Aneroid Sphygmomanometer Unit |
| Brand or Series | MABIS®Precision |
| Bladder Material | Latex Bladder |
| Circumference | 28 – 42 cm |
| Color | Navy Blue |
| Cuff Material | Nylon Cuff |
| Display Type | Dial Display |
| Latex Free Indicator | Contains Latex |
| Number of Tubes | 2-Tubes |
| Power Source | Manual Inflation |
| QTY Per Sell | 1 |
| Size | Adult Cuff |
| Usage | Reusable |
| User | Adult |
| Style | Pocket Aneroid |
| Target Area | Arm |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Nonstock |
| UPC | 767056400115 |
| Country of Origin | Indonesia |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | Yes |



Reviews
There are no reviews yet.