Additional information
| Weight | 8.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.2 × 7.8 × 5.8 in |
| E1 SKU | 542459_BX |
| Retail Description | Assure S.M.A.R.T. Pack® II Sterilization Bowie-Dick Test Pack |
| Invoice description | TEST KIT, SMART PACK II (30/BX) |
| Manufacturer Name | Healthmark Industries |
| Manufacturer Number | 61301605554 |
| Application | Sterilization Bowie-Dick Test Pack |
| Brand or Series | Assure S.M.A.R.T. Pack® II |
| QTY Per Sell | 30 |
| Temperature Range | 270°F (132°C) |
| Class | Class 2 |
| Indicator Change | Blue to Black |
| Sterilization Compatibility | Steam |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | Yes |












Reviews
There are no reviews yet.