Additional information
| Weight | 3.55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 7.3 × 5.8 in |
| E1 SKU | 520217_EA |
| Retail Description | 3M™ Littmann® Master Cardiology™ Stethoscope |
| Invoice description | STETHOSCOPE, CARDIO PLUM 27" 3M |
| Manufacturer Name | Solventum Corporation |
| Manufacturer Number | 2167 |
| Application | Cardiology Stethoscope |
| Brand or Series | 3M™ Littmann® Master Cardiology™ |
| Bell Size | 1-3/8 Inch Bell |
| Binaurals Material | Aluminum Binaurals |
| Chestpiece Material | Stainless Steel Chestpiece |
| Diaphragm Diameter | 2 Inch Diaphragm |
| Ear Pieces Type | Soft Seal Ear Tips |
| Latex Free Indicator | Not Made with Natural Rubber Latex |
| Number of Tubes | 1-Tube |
| QTY Per Sell | 1 |
| Tube Type | Double Lumen |
| User | Adult / Pediatric |
| Tube Color | Purple |
| Tubing Length | 27 Inch Tube |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Nonstock |
| UPC | 707387565978 |
| GTIN | 707387565978 |
| Country of Origin | Unknown |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | Yes |

Reviews
There are no reviews yet.