Description
- Secures to wheelchairs, geri-chairs, and lounge chairs
- Reliable multidirectional magnetic pull-switch
- Adjustable-length cord clips to user’s clothing
- Comes with hook-and-loop strap
- Battery operated
| Weight | 0.32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.2 × 2.3 × 2.3 in |
| E1 SKU | 532910_EA |
| Retail Description | SkiL-Care™ Econo Alarm System |
| Invoice description | ALARM, ECONO F/CHAIR (3/PK) |
| Manufacturer Name | Skil-Care |
| Manufacturer Number | 909208 |
| Application | Chair Alarm System |
| Brand or Series | Econo |
| Color | Blue |
| Dimensions | 2-1/5 X 5-4/5 Inch |
| Power Source | Battery Powered (9V) |
| QTY Per Sell | 1 |
| Type | Pull Cord |
| California Prop 65 | Yes |
| Prop 65 Warning | WARNING: Cancer and Reproductive Harm – http://www.P65Warnings.ca.gov |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Slow Selling |
| UPC | 671509203201 |
| Country of Origin | China |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.