Description
- Chemotherapy sharps collector, one-piece, has 3-gallon capacity
- Access: Large open
- Yellow
- 12 inches high x 10½ inches wide x 7½ inches deep
| Weight | 1.52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.43 × 7.38 × 11.68 in |
| E1 SKU | 736234_EA |
| Retail Description | BD Chemotherapy Sharps Container, 12 x 10½ x 7½ Inch |
| Invoice description | CONTAINER, SHARPS CHEMO YLW 3GL (12/CS) |
| Manufacturer Name | BD |
| Manufacturer Number | 305076 |
| Application | Chemotherapy Waste Container |
| Brand or Series | BD™ |
| Dimensions | 12 H X 10-1/2 W X 7-1/2 D Inch |
| Lid Color | White Lid |
| Lid Type | Hinged Lid |
| Material | Plastic |
| QTY Per Sell | 1 |
| Sterility | NonSterile |
| Volume | 3 Gallon |
| Locking Type | Locking Lid |
| Placement | Free Standing |
| Safety Feature | Handles / VAT Locks |
| Style | Multipurpose One Piece |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| GTIN | 382903050765 |
| Country of Origin | Mexico |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | Yes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.