Additional information
| Weight | 5.58 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.25 × 14.5 × 23.63 in |
| E1 SKU | 425619_EA |
| Invoice description | CONTAINER, SHARPS CHEMO YLW 17GL W/LID (5/CS) |
| Manufacturer Name | BD |
| Manufacturer Number | 305614 |
| Application | Chemotherapy Waste Container |
| Brand or Series | BD™ |
| Dimensions | 23-1/2 H X 20 W X 14-3/4 D Inch |
| Lid Color | Translucent Lid |
| Lid Type | Hinged With Sealing Gasket |
| Material | Plastic |
| QTY Per Sell | 1 |
| Sterility | NonSterile |
| Volume | 17 Gallon |
| Locking Type | Locking Lid |
| Placement | Floor |
| Safety Feature | Handles / VAT Locks |
| Style | Large Volume Nestable |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| GTIN | 382903056149 |
| Country of Origin | Mexico |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |














Reviews
There are no reviews yet.