Additional information
| Weight | 0.12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9 × 1 × 1 in |
| E1 SKU | 1180668_EA |
| Invoice description | CATHETER, EXTERNAL PUREWICK FML W/PERI WIPE (30/CS) |
| Manufacturer Name | Bard |
| Manufacturer Number | PWF030K |
| Application | Female Catheter for Vacuum Suction |
| Brand or Series | PureWick™ |
| QTY Per Sell | 1 |
| Size | One Size Fits Most |
| Sterility | NonSterile |
| Usage | Disposable |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |

















Reviews
There are no reviews yet.