Additional information
| Weight | 1.88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.5 × 7.7 × 6.6 in |
| E1 SKU | 292404_CS |
| Invoice description | BLANKET, WARMING SM LOW/BODY (10/CS) ARIZAN |
| Manufacturer Name | Solventum Corporation |
| Manufacturer Number | 53700 |
| Application | Forced Air Warming Blanket |
| Brand or Series | 3M™ Bair Hugger™ |
| Color | White |
| Dimensions | 35 W X 24 L Inch |
| Latex Free Indicator | Not Made with Natural Rubber Latex |
| Material | Polypropylene Cover |
| QTY Per Sell | 10 |
| Usage | Disposable |
| User | Pediatric |
| Target Area | Lower Body |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Nonstock |
| GTIN | 30608223537009 |
| Country of Origin | Unknown |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | Yes |













Reviews
There are no reviews yet.