Description
- First Responder blanket is used to treat shock, trauma and pre-hypothermia
- Ready-Heat II is quick to reach operating temperature and works well at high altitudes and in low oxygen environments
- 1½ lbs
- 34 x 48 inches
| Weight | 1.54 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.5 × 12.5 × 1 in |
| E1 SKU | 1072981_EA |
| Retail Description | Ready-Heat II Rescue Blanket, 34 x 48 Inch |
| Invoice description | READY-HEAT II 34" X 48" 8/CS |
| Manufacturer Name | Tech Trade LLC |
| Manufacturer Number | G12RH2 |
| Application | Rescue Blanket |
| Brand or Series | Ready-Heat II |
| Color | Blue |
| Dimensions | 34 X 48 Inch |
| Material | Foam Core |
| QTY Per Sell | 1 |
| Usage | Disposable |
| User | Adult |
| Target Area | Full Body |
| Legend Code | No |
| Velocity | Phase Out |
| Country of Origin | United States |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.