Description
- No additional cover needed — can be applied directly to skin
- No condensation on the outside
- Does not contain DEHP
| Weight | 0.06 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9 × 4.6 × 0.01 in |
| E1 SKU | 1064812_EA |
| Retail Description | Cardinal Health™ Instant Cold Pack, 4½ x 9 Inch |
| Invoice description | ICE PACK, SOFT PACKNON-SWEAT DISP 9X4.5" (24/CS) |
| Manufacturer Name | Cardinal |
| Manufacturer Number | 11440-512B |
| Application | Instant Cold Pack |
| Brand or Series | Cardinal Health™ Non-Sweat |
| Activation Method | Chemical Reaction |
| Dimensions | 4-1/2 X 9 Inch |
| Material | Plastic / Ammonium Nitrate / Water |
| QTY Per Sell | 1 |
| Securing Method | Without Securing Method |
| Size | Small |
| Temperature Duration | Up to 30 Minutes |
| Usage | Disposable |
| Target Area | General Purpose |
| Legend Code | No |
| Velocity | Phase Out |
| Country of Origin | Vietnam |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.