Additional information
| Weight | 0.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.6 × 3.5 × 1.1 in |
| E1 SKU | 488690_PK |
| Retail Description | Protect-A-Caps Instrument Tip Guard |
| Invoice description | PROTECTOR, TIP 3/8" (100/PK) KEYSUR |
| Manufacturer Name | Steris |
| Manufacturer Number | 30407 |
| Application | Instrument Tip Protector |
| Brand or Series | Protect-A-Caps |
| For Use With | For Instruments with Curved Tips |
| Latex Free Indicator | Not Made with Natural Rubber Latex |
| QTY Per Sell | 100 |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | Unknown |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | Yes |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |


Reviews
There are no reviews yet.