Description
- Package is color coded blue for small
- For active men who want extended wear and a comfortable wide, watertight seal
| Weight | 0.04 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 0.8 × 0.8 in |
| E1 SKU | 180955_EA |
| Retail Description | Coloplast Active Cath® Male External Catheter, Small |
| Invoice description | CATHETER, MALE EXT SELF ADH SM(100/CS) MENTOR |
| Manufacturer Name | Coloplast |
| Manufacturer Number | 8100 |
| Application | Male External Catheter |
| Brand or Series | Active Cath® |
| Diameter | 23 mm |
| Latex Free Indicator | Contains Latex |
| Material | Latex |
| QTY Per Sell | 1 |
| Securing Method | Self-Adhesive Strip |
| Size | Small |
| Sterility | NonSterile |
| Usage | Single Patient Use |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Slow Selling |
| UPC | 81317181002 |
| Country of Origin | China |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.