Description
- Lifts off easily without trauma, so it is particularly suited to sites which require frequent dressing changes
- 7.5 x 20 centimeters
| Weight | 0.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.4 × 0.48 × 0.48 in |
| E1 SKU | 554929_EA |
| Retail Description | Cuticerin Oil Emulsion Impregnated Dressing, 3 x 8 Inch |
| Invoice description | DRESSING, CUTICERIN GAUZE 3"X8" (50/BX 6BX/CS) |
| Manufacturer Name | Smith & Nephew |
| Manufacturer Number | 66045561 |
| Application | Oil Emulsion Impregnated Dressing |
| Brand or Series | Cuticerin |
| Color | Tan |
| Dimensions | 3 X 8 Inch |
| Length | 5 to 12 Inch Length |
| Material | Acetate Gauze |
| QTY Per Sell | 1 |
| Shape | Rectangle |
| Sterility | Sterile |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | Canada |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.