Additional information
| Weight | 1.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.2 × 6.1 × 4.6 in |
| E1 SKU | 1123831_BX |
| Retail Description | DermaRite® Oil Emulsion Wound Dressing, 3 x 16 Inch |
| Invoice description | DRESSING, OIL EMULSION NON-ADHERENT 3"X16" (36/BX) |
| Manufacturer Name | DermaRite Industries |
| Manufacturer Number | 22316 |
| Application | Oil Emulsion Impregnated Dressing |
| Brand or Series | DermaRite® |
| Color | White |
| Dimensions | 3 X 16 Inch |
| Length | 13 to 18 Inch Length |
| Material | Mesh Gauze |
| QTY Per Sell | 36 |
| Shape | Rectangle |
| Sterility | Sterile |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| UPC | 714196223166 |
| Country of Origin | China |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |











Reviews
There are no reviews yet.