Additional information
| Weight | 0.81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6 × 5.2 × 6.05 in |
| E1 SKU | 1082307_BX |
| Retail Description | Natura™ Ostomy Barrier |
| Invoice description | BARRIER, SKIN NATURA DURAHESIVE CONVEX CTF MED (10/BX) |
| Manufacturer Name | ConvaTec |
| Manufacturer Number | 421640 |
| Application | Ostomy Barrier |
| Brand or Series | Natura™ |
| Adhesive Type | Durahesive® Adhesive |
| Barrier Material | Acrylic Collar |
| Barrier Shape | Convex Shape |
| Barrier Type | Trim to Fit |
| Dimensions | Medium |
| Flange Size | 57 mm Flange |
| Opening Size | Up to 35 mm Opening |
| QTY Per Sell | 10 |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| UPC | 768455143788 |
| Country of Origin | Dominican Republic |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |






Reviews
There are no reviews yet.