Description
- Flat, trim-to-fit barrier for standard wear
- Overall Dimension 4 by 4 Inches
- 1-Piece Ostomy
- With 1¼ Inch flange and white tape collar
- Color match: Brown
| Weight | 0.03 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.9 × 4.6 × 0.2 in |
| E1 SKU | 325404_EA |
| Retail Description | Sur-Fit Natura® Colostomy Barrier With Up to ¼-¾ Inch Stoma Opening |
| Invoice description | WAFER, SKIN W/1 1/4" FLANGE 4"X4" (10/BX) |
| Manufacturer Name | ConvaTec |
| Manufacturer Number | 125257 |
| Application | Ostomy Barrier |
| Brand or Series | Sur-Fit Natura® |
| Adhesive Type | Stomahesive® Adhesive |
| Barrier Material | Hydrocolloid |
| Barrier Shape | Flat Shape |
| Barrier Type | Trim to Fit, Standard Wear |
| Color | White |
| Dimensions | 4 X 4 Inch |
| Flange Size | 32 mm Flange |
| Opening Size | Up to 1/2 to 3/4 Inch Opening |
| QTY Per Sell | 1 |
| System Match | Sur-Fit Natura® System |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Nonstock |
| Country of Origin | Dominican Republic |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | Yes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.