Additional information
| Weight | 0.22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6 × 4.6 × 1.5 in |
| E1 SKU | 970996_BX |
| Retail Description | New Image Flat CeraPlus Skin Barrier, Extended Wear, Beige, 1.75" Flange, 1.25" Opening |
| Invoice description | BARRIER, CERAPLUS FLAT SKIN GR(5/BX) |
| Manufacturer Name | Hollister |
| Manufacturer Number | 11202 |
| Application | Ostomy Barrier |
| Brand or Series | New Image™ CeraPlus™ |
| Adhesive Type | Adhesive Tape Borders |
| Barrier Shape | Flat Shape |
| Barrier Type | Trim to Fit, Extended Wear |
| Color | Beige |
| Flange Size | 44 mm Flange |
| Opening Size | 1-1/4 Inch Opening |
| QTY Per Sell | 1 |
| System Match | Green Code System |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Medium Selling |
| UPC | 610075029839 |
| Country of Origin | United States |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |








Reviews
There are no reviews yet.