Additional information
| Weight | 0.41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.53 × 0.79 × 1.54 in |
| E1 SKU | 1245141_BX |
| Invoice description | WAFER, OSTOMY 2PC STD TAPE COLLAR BGE 45MM 1 3/4" (10/BX) |
| Manufacturer Name | Safe N Simple |
| Manufacturer Number | SNS7304134 |
| Application | Ostomy Barrier |
| Brand or Series | Safe n Simple™ |
| Adhesive Type | Flexible Tape |
| Barrier Shape | Square Shape |
| Barrier Type | Trim to Fit, Standard Wear |
| Color | Beige |
| Dimensions | 4-1/2 X 4-1/2 Inch |
| Flange Size | 45 mm Flange |
| Opening Size | Up to 1-1/4 Inch Opening |
| QTY Per Sell | 10 |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| GTIN | 810040132469 |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |












Reviews
There are no reviews yet.