Additional information
| Weight | 0.67 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.75 × 7.37 × 2.87 in |
| E1 SKU | 1245143_BX |
| Invoice description | WAFER, 2PC STD TAPE COLLAR BGE70MM 2 3/4" (10/BX 8BX/CS) |
| Manufacturer Name | Safe N Simple |
| Manufacturer Number | SNS7305234 |
| Application | Ostomy Barrier |
| Brand or Series | Safe n Simple™ |
| Adhesive Type | Flexible Tape |
| Barrier Shape | Square Shape |
| Barrier Type | Trim to Fit, Standard Wear |
| Color | Beige |
| Dimensions | 5 X 5 Inch |
| Flange Size | 70 mm Flange |
| Opening Size | Up to 2-1/4 Inch Opening |
| QTY Per Sell | 10 |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| GTIN | 810040132520 |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |












Reviews
There are no reviews yet.