Additional information
| Weight | 0.33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.2 × 6.1 × 2.8 in |
| E1 SKU | 654053_BX |
| Retail Description | SenSura® Click Barrier |
| Invoice description | BARRIER, SENSURA CLICK CONVEX LIGHT 5/8"-7/8" (5/BX) |
| Manufacturer Name | Coloplast |
| Manufacturer Number | 11011 |
| Application | Ostomy Barrier |
| Brand or Series | SenSura® Click |
| Adhesive Type | Double Layer Adhesive |
| Barrier Shape | Convex Light Shape |
| Barrier Type | Trim to Fit, Standard Wear |
| Color | Beige |
| Flange Size | 40 mm Flange |
| Opening Size | 5/8 to 7/8 Inch Opening |
| QTY Per Sell | 5 |
| System Match | Green Code System |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | Costa Rica |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |









Reviews
There are no reviews yet.